apex: dvere, kovania a príslušenstvo k dverám
apex: kovania, uzamykanie a príslušenstvo k dverám

Otázky a odpovede - vonkajšie dvere

- môžem mať v exteriéri bezpečnostné dvere?

V odbornom ponímaní pod pojmom bezpečnostné dvere chápame oceľové dvere, ktorých hlavnou vlastnosťou je odolnosť proti násilnému otvoreniu. Takéto dvere nie sú vhodné do exteriéru. Je to z toho dôvodu, že nie sú konštruované na odolnosť proti tlakovému vetru, obyčajne majú tepelné mosty na zárubni a podobne. Do exteriéru sú vhodné exteriérové dvere so zvýšenou odolnosťou proti prekonaniu.

- môžem použiť bežné interiérové protipožiarne dvere ako exteriérové dvere?

Nie. Sú snahy použiť ich na výlezy na strechu a pod. ak je predpísaná protipožiarna odolnosť, resp ako náhradu ext. dverí (kvôli mylnej domnienke že nakoľko sú mohutnejšej konštrukcie, že to vydržia). Je to zbytočné, nevydržia také namáhanie a po krátkom čase sú poškodené.

- dajú sa vyrobiť dvere v atypickom vyhotovení?

Dajú, za príplatok. Vaše požiadavky predložte nášmu pracovníkovi. Jasne formulujte, čo požadujete. Skúste sformulovať ČO potrebujete dosiahnuť, neformulujte AKO, pokiaľ nemáte presné informácie alebo vedomosti.

- sú lepšie plastové dvere alebo drevené?

Raz sú lepšie drevené, raz plastové, raz hliníkové či plechové. Záleží od miesta a podmienok použitia. Na predajne, vchody do bytoviek, časti firiem sú vhodnejšie plastové, pri vysokej záťaži (napr. firma - pekáreň kde chodia z vozíkmi a pod.) alebo honosnejších bytovkách hliníkové. V rodinnom dome alebo firme s istým honorom drevené. Treba zvážiť každý konkrétny prípad.

- ako mám dvere čistiť?

Povrch dverí a zárubní z masívu ošetrujte neagresívnymi prostriedkami určenými k údržbe lazúr drevených okien. Nepoužívajte napr. Diavu!.Nepoužívajte vodu , len mierne navlhčenú handričku. Pri leštení používajte flanelovú handričku. Nový prípravok odporúčame najprv vyskúšať najprv na malej nenápadnej časti.

- ako mám robiť údržbu dverí?

Závesy dverí je vhodné  raz ročne premazať aby sa zabránilo vŕzganiu a opotrebovaniu závesov. Niektoré typy závesov nie je nutné mazať (s teflónovou vložkou). Namažte aj strelku a závoru zámku silikónovým olejom a vazelínou. Pri premazávaní dbajte na to, aby ste vazelínou nezašpinili samotné dvere alebo zárubňu. Ak sa tak stalo, povrch ihneď očistite a preleštite doporučenými prostriedkami. Dva krát ročne (napr. ped veľkou nocou a najeseň) je vhodné ošetriť povrch dverí ošetrovacou sadou. Najvhodnejšie býva sada od výrobcu povrchovej úpravy, ale sú aj univerzálne. Sada sa skladá z dvoch vodičiek, jedna odstraňuje nečistroty a druhá "zaceľuje mikrotrhlinky (napr. od krupobitia, škrabance a pod.). Vložku zámku mažte jedenkrát ročne, špecialnym sprejom na mazanie vložiek (napr.GEGE), v žiadnom prípade nepoužívajte bežný olej!

Hlavná stránka

Ísť na začiatok stránky