apex: dvere, kovania a príslušenstvo k dverám
apex: kovania, uzamykanie a príslušenstvo k dverám

Časté otázky - protipožiarne a protihlukové dvere

- musí byť na protipožiarnych dverách zatvárač?

Musí. Nemusí byť len na vchodových dverách do bytu. Na dvojkrídlových musia byť dva s koordinátorom zatvárania, alebo uzamykateľná zástrč. Čo tam má byť, zavisi od poziadaviek na uzatvaranie a používanie. Malo by to byt jasne z projektu ( vid par. 5 ods. 6 a ods. 7 vyhlasky). Je to nutné zadať pri žiadosti o ocenenie alebo objednávke.

- musia sa dať protipožiarne dvere otvoriť na 90 stupňov?

Dvere nesmú zmenšovať šírku únikovej trasy napr. tým, že sa nedajú plne otvoriť kvôli malému miestu pre zatvárač. Minimálna svetlá šírka dverí je podľa STN 92 0201-03 800 mm.

- môžem použiť na požiarne (únikové)  dvere ľubovoľnú kľučku?

Nie, v zmysle  STN 92 0201-03 bod 17.1 "Dvere nemajú zachytávať odevy." To znamená, že okrem vhodného materiálu  a dostatočnej pevnosti kľučky musí mať aj vhodný tvar, aby sa na na kľučku pri rýchlom úniku nenapichol rukáv alebo iná časť odevu a nebránila v priechode. Vhodný typ kľučky je napríklad MT-02 R alebo MT-04 R.

- CP na protipožiarne dvere typu EI 15 D3 so samozatváračom a panikovou hrazdou do vonkajšieho schodiska (chránená úniková cesta typu A - vonkajšie schodisko).

Protipožiarne dvere s panikovým kovaním
Overoval som si ešte či nejestvuje nejaká výnimka na uzamykanie dverí s panikovým kovaním. Nezistil som, že by bolo možné vyhotovenie na uzamykanie tak ako to požadujete. Dvere s panikovým kovaním podľa mne dostupných informácií vždy musia mať možnosť otvorenia z vnútornej strany. Je nepravdepodobné, že by mal niekto certifikované riešenie s možnosťou uzamknutia.
Právny problém spočíva v tom, že montér čo to namontuje, musí byť vyškolený na montáž príslušných dverí a musí spísať Protokol k odovzdaniu požiarneho uzáveru do užívania. V tom protokole musí napísať čo je na dverách namontované. V ďalších periodických ročných kontrolách sa kontroluje okrem iného i to, že na dvere nie je NIČ pridané, ani nič nechýba. V praxi sa váš problém „rieši“ tak ako to máte urobené teraz, že ste si svojpomocne namontovali dodatočné uzamykanie. Tým ste na seba prevzali zodpovednosť za to, že ten únikový východ nie je funkčný. Po prípadnej mimoriadnej udalosti preto budú buď od Vás, alebo vášho podniku vymáhať poisťovne (Sociálna a zdravotné) preplatenie liečebných nákladov, dôchodkov a podobne, čo ako technik PO a BOZP iste poznáte. Z tohto dôvodu žiadny vyškolený montér s aspoň trochou súdnosti vám tam to uzamykanie nenamontuje, lebo by tá zodpovednosť prešla naňho.
Som prekvapený, že mimo mňa spomedzi vami oslovených podnikov  s tým nemá podľa vašich slov nikto problém...
Preto vám takto špecifikovanú zákazku neoceňujem.

- Dobrý deň , prosím Vás môže byť na požiarnych dverách EW30D3 plastove kľučky a dvere nemajú prah, čiže je pod nimi medzera cca 5 mm. je to v poriadku. ďakujem

Na protipožiarnych dverách nemôže byť obyčajná plastová kľučka. Tá by sa vplyvom tepla roztavila a nebolo by možné dvere otvoriť. Jestvujú kľučky so špeciálneho plastu ktoré sú certifikované na použitie na protipožiarnych dverách, avšak u nás som sa s takými nestretol. Videl som ich v Nemecku a Francúzku. Ku kľučke je klasifikačné číslo a podľa toho sa určuje či môže byť použitá na protipožiarnych dverách alebo nie, alebo má mať certifikát na takéto použitie. Protipožiarne dvere sú často na únikových trasách, preto majú mať v zmysle predpisov taký tvar, aby sa naň nezachytávalo oblečenie.  

Pod protipožiarnymi dverami obyčajne môže byť medzera, ale len nejakej výšky. Väčšinou je to 5 mm a býva to tak odskúšané v skúšobni, presnú výšku sa môžete dozvedieť z protokolu o skúške protipožiarnych dverí. Problém nastáva pri určení maximálnej možnej výšky, tú je problém zistiť, lebo by to malo byť odskúšané (je to drahé). Ak to niekto niekedy upresní (ku konkrétnym protipožiarnym dverám), tak je to obyčajne max. 10 mm.

- koľko prechádza obložka za okraj stavebného otvoru?

Za normálnych podmienok je to len cca 1 až 2 cm pri väčšine protipožiarných obložkových zárubni. Zriedkavejšie 3 cm.

- môžem použiť bežné interiérové dvere ako vchodové dvere do bytu?

Nie. Vchodové dvere do bytu musia spĺňať požiadavky na požiarnu odolnosť, zvukový útlm, niekedy aj na rozdielne klimatické podmienky. Taktiež poisťovne majú isté požiadavky, ktoré bežné interiérové dvere nespĺňajú.

- dajú sa vyrobiť dvere v atypickom vyhotovení?

Dajú, za príplatok, ale nie všetky typy a úpravy. Vaše požiadavky predložte nášmu pracovníkovi. Jasne formulujte, čo požadujete. Skúste formulovať ČO potrebujete dosiahnuť, neformulujte AKO, pokiaľ nemáte presné informácie alebo vedomosti.

- ako mám dvere čistiť?

Povrch dýhovaných dverí a zárubní a tektitiež z masívu ošetrujte neagresívnymi prostriedkami určenými k údržbe a lešteniu dreveného lakovaného nábytku (nepoužívajte napr. Diavu!). Vhodné sú napr. prípravky s včelím voskom. Nepoužívajte vodu! Pri leštení používajte flanelovú handričku. Nový prípravok odporúčame najprv vyskúšať najprv na malej nenápadnej časti.

Fóliované a laminované dvere môžete čistiť veľmi mierne navlhčenými handričkami (odporúčam používať rozstrekovač na navlhčenie handričky). Môžete ich veľmi jemne navlhčiť v čistej vode alebo vode s prísadou neagresívneho saponátu, ktorý neobsahuje organické rozpúšťadlá alebo žieraviny.

- ako mám robiť údržbu dverí?

Závesy dverí je vhodné  raz ročne premazať aby sa zabránilo vŕzganiu a opotrebovaniu závesov. Niektoré typy závesov nie je nutné mazať (s teflónovou vložkou). Pri premazávaní dbajte na to, aby ste vazelínou nezašpinili samotné dvere alebo zárubňu. Ak sa tak stalo, povrch ihneď očistite a preleštite doporučenými prostriedkami. Škrabance povrchu sa opravujú špeciálnymi fixkami, hlbšie poškodenia povrchu špeciálnymi farebnými voskami.

Zámok je treba premazať silikónovým olejom, zámkovú vložku špeciálnym mazivom na vložky alebo grafitovým práškom, nikdy nie olejom! Treba premazať kĺby zatvárača, západku, závoru a iné pohyblivé časti. Údržbu je vhodné robiť pri každoročnej povinnej kontrole požiarneho uzáveru.

- nerozumiem celkom čo je padacia lišta? 

Niekedy je nevhodné alebo je priamo zakázané aby bola na podlahe prekážka, čo aj vo forme prahu (napríklad na únikových trasách v budovách). Vtedy sa používajú štetiny alebo padacie lišty (padacie prahy). Je to lišta ktorá je zasunutá v telese dverí a pri zatvorení dverného krídla sa vysunie a utesní spodok dverí.

Dobry den, ako sme sa vcera dohodli telefonicky, pripominam sa ohladom navrhu riesenia situacie, kde mame dilataciu v podlahach medzi miestnostami urobenu pod buducimi dverami (teda pripravene na prechodove listy?), ale mame zaujem o dvere so znizenou zvukovou priezvucnostou. Tychto dveri ma byt v tomto rodinnom dome viacero, prevazne na spalnach, pracovni atd. Dakujem za skoru informaciu, aby sme vedeli, ci pri pokladke podlah (dlazba, laminat) robit nieco inak ako sa robi standardne.

Vo vašej situácii by som volil dvere 32 dB, bez padacej lišty (padacieho prahu). Pre osadenie prahu odporúčam takéto riešenie:
  1. Ak sú podlahy v rovnakej výške a jedna je „neplávajúca“ (dlažba, linoleum), tak najmenej 2/3 až 3/4 by som nechal pod prahom takejto podlahy a na ňu by sa nalepil prah. Pod zvyškom by som nechal priestor na dilatáciu plávajúcej podlahy.
  2. Styk dvoch neplávajúcich podláh by som zvolil v strede zárubne (múru).
  3. Styk dvoch plávajúcich podláh je najťažší. Volil by som atypický prah, hrubší, vysoký približne 30 mm, ktorý by mal po obidvoch hranách cca 20 mm zapustenia pre dilatovanie plávajúcich podláh, t.j. medzi podlahami by bola pomerne veľká medzera, kde by sa ukotvil prah o podklad.
  4. Rôzne nerovnaká výšky som riešil v tomto dokumente, možno aj tam nájdete riešenia: http://kovania.eu/pdf/technicke_riesenia_prahy.pdf

Oslovujeme Vás s požiadavkou o nacenenie opravy požiarnych dverí a zárubní. Poškodené máme 2ks jednokrídlových dverí izbových, vyhotovenie drevo; a 4-5ks dvojkrídlových dverí z priestorov zázemia, prevedenie oceľ. Predpokladáme výmenu poškodených častí požiarnych dverí.

S opravou protipožiarnych dverí je to trochu zložitejšie. Je možná výmena len niečoho a za presne také isté čo tam bolo namontované (v certifikátoch je to presne a dopodrobna rozpísané, aj s výrobcami komponentov). Je možné vymeniť zámok, pánty, zatvárač. Je neprípustné zasahovať do konštrukcie dverí, hlavne rámu, t.j. je možné robiť drobné opravy poškodeného povrchu. Väčšie a zásadné opravy (zásahy do konštrukcie protipožiarnych dverí) môže len výrobca dverí.

Dobrý deň. Máme 2 izbový tehlový byt v čínžiaku postavenom na prelome paťdesiatych a šestdesiatych rokov a medzi izbami nieje chodba, to znamená, že sa  takpovediac chodí cez spoločné dvere z izby do izby. Mama v preddochodkovom veku máva hlasnejšie pustený televízor. Kvoli tomu chcem meniť dvere za protihlukové s odhlučnením 37 decibelov aj s novými zárubňami a zaujímalo by ma či by to na ten hlučnejší televízor stačilo pokial ho nechcem vobec počuť zo susednej izby, alebo by bolo treba aj odhlučnit  spoločnú stenu modrým akustickým sadrokartónom. Spoločná tehlová stena má  medzi izbami hrúbku 10cm aj s omietkou. Byt je bez horných a bočných susedov. Poraďte prosím. Ďakujem pekne.

Už sme niečo také párkrát realizovali. Tá priečka je tenká, treba odhlučniť aj stenu, buď špeciálnymi panelmi, alebo sádrokartónom a sklenou vatou. Treba nachystať otvor pre obložkovú zárubňu (š + 9 cm, výška 201 až 202 cm od dokončenej podlahy. Keďže sa jedná o staršiu osobu, bude potrebný výsuvný prah.
Zameral by som sa aj na jej izbu, je možné že je slabo akusticky zatlmená. Vhodné sú záclony a v tomto prípade by som použil aj závesy, napr. nazberkané bo bokoch akože na ozdobu. Taktiež obrus na stolík, gobelín... Všetko čo je z látky a nie je napepené na podklade je dobré – zvuková vlna musí prejsť materiálom 2 x (aj pri odraze) a stráca na energii.
Po týchto úpravách to bude pravdepodobne prijateľné, ale niečo budete počuť. Teoreticky by sa to dalo urobiť aj tak že by nič nepočuli, ale technicky a cenove je to nepriechodné.


Hlavná stránka

Ísť na začiatok stránky