apex: dvere, kovania a príslušenstvo k dverám
apex: kovania, uzamykanie a príslušenstvo k dverám

Otázky a odpovede - vchodové dvere

- musia mať vchodové dvere do bytu protipožiarnu odolnosť?

Pokiaľ ide o viacpodlažnú bytovku, je podľa platnej legislatívy nutné aby dvere mali protipožiarnu odolnosť. Mimo ochrany bytu je to z dôvodu priechodnosti únikovej cesty, ktorá obyčajne vedie okolo dverí do bytov.

- dá sa dať na dvere tapacírovanie?

Nevhodná úvaha. Obmedzenie priezvučnosti sa dosahuje veľkou hmotnosťou krídla a perfektným utesnením. Tesnenie musí byť aj na prahu. Solídne vchodové dvere obyčajne vyhovujú požiadavkám na útlm. Problém v obecnej rovine podľa mojich skúseností býva z dverami plnenými PUR penov (lacné "Bezpečnostné" dvere), alebo s osadením zárubne alebo tesnením.

- chcel by som sa opytat ci neponukate nejake protihlukove bezpecnostne dvere do bytov. Byvam na prizemi,mam nove bezpecnostne dvere od firmy xxxx (ale asi taka stredna trieda-ze vraj 39 dB) a strasne cez nich prenika hluk z chodby.Na chodbe je este k tomu dlazba,tak ze ten hluk je neznesitelny. Viem ze hluk sa šíri aj cez steny,ale gro ide cez dvere. Chcel by som sa este opytat ci nahodou nepomoze pretesnenie dveri a alebo tapacirovanie dveri.Vopred dakujem za opoved

39 dB je veľmi vysoká hodnota. Ak by bolo všetko v poriadku, tak by to malo  vyhovovať. Tapacírovanie dverí nepomáha, škoda sa namáhať. Problém môže byť v zlom utesnení, ktoré môže byť spôsobené zle osadenou zárubňou, tesnením alebo zlým nastavením. Tesnenie musí byť aj na prahu a dvere musia byť ABSOLÚTNE utesnené. Je to ako na plastovom okne, nepočujete skoro nič, ale len čo začnete okno otvárať a sú tam desatiny mm, tak už hluk počujete. Moje heslo ktoré obyčajne funguje: 90% problémov odstráni obyčajná remeselná zručnosť a základné vedomosti.

Dobry den, dal som pretesnit dvere, nastavili mi este aj panty aby dvere lepsie priliehali a dost to pomohlo. Dakujem pekne za radu a nech sa Vam dari.

Ing. Peter Bernath

- môžem použiť bežné interiérové dvere ako vchodové dvere do bytu?

Nie. Vchodové dvere do bytu musia spĺňať požiadavky na požiarnu odolnosť, zvukový útlm, niekedy aj na rozdielne klimatické podmienky. Taktiež poisťovne majú isté požiadavky, ktoré bežné interiérové dvere nespĺňajú.

- dajú sa vyrobiť dvere v atypickom vyhotovení?

Dajú, za príplatok, ale veľmi obmedzene. Vaše požiadavky predložte nášmu pracovníkovi. Jasne formulujte, čo požadujete. Skúste formulovať ČO potrebujete dosiahnuť, neformulujte AKO, pokiaľ nemáte presné informácie alebo vedomosti.

- sú dobré päťkolíkové dvere?

Úplne chybná otázka. Je dobé sedem okienkové auto? Viď poradca pre bezpečnostné dvere.

- ako mám dvere čistiť?

Povrch dýhovaných dverí a zárubní a tektitiež z masívu ošetrujte neagresívnymi prostriedkami určenými k údržbe a lešteniu dreveného lakovaného nábytku (nepoužívajte napr. Diavu!). Vhodné sú napr. prípravky s včelím voskom. Nepoužívajte vodu! Pri leštení používajte flanelovú handričku. Nový prípravok odporúčame najprv vyskúšať najprv na malej nenápadnej časti.

Fóliované a laminované dvere môžete čistiť veľmi mierne navlhčenými handričkami (odporúčam používať rozstrekovač na navlhčenie handričky). Môžete ich veľmi jemne navlhčiť v čistej vode alebo vode s prísadou neagresívneho saponátu, ktorý neobsahuje organické rozpúšťadlá alebo žieraviny.

- ako mám robiť údržbu dverí?

Závesy dverí je vhodné  raz ročne premazať aby sa zabránilo vŕzganiu a opotrebovaniu závesov. Niektoré typy závesov nie je nutné mazať (s teflónovou vložkou). Pri premazávaní dbajte na to, aby ste vazelínou nezašpinili samotné dvere alebo zárubňu. Ak sa tak stalo, povrch ihneď očistite a preleštite doporučenými prostriedkami. Škrabance povrchu sa opravujú špeciálnymi fixkami, hlbšie poškodenia povrchu špeciálnymi farebnými voskami.

- potrebujem vymeniť vchodové dvere do panelákového bytu s podmienkou, aby boli funkčné proti dymu. Vadí mi prienik cigaretového dymu zo schodiska.

Aby boli dvere tesné proti cigaretovému dymu, stačí aby bola perfektne osadená zárubňa (zvislo, rovno a zabetónovaná), rovné dvere,  dobré tesnenie (napr"V"), prah utesnený silikonom a tesnenie aj na prahu.

- nemôžem kúpiť fabku do bezpečnostných dverí 25 + 40

Tento problém vzniká na lacných dverách kde je všetko podriadené cene. Bežné vložky do zámkov majú najmenší rozmer 30 (27,5) mm a je to z toho dôvodu, lebo do menšieho rozmeru sa nedá naskladať 5 stavidiel ktoré používa drvivá väčšina vložiek (vínimku tvoria veľmi drahé vložky založené na inom princípe). Tento problém sa rieši aj tak, že sa do vložky nedá 5 stavidiel,a le len 4, čím dramaticky klesne počet kombinácií t.j. bezpečbosti, (preto sa to používa len výnimočne). Regulérne sa tento problém rieši tak, že sa používa kovanie (kľučka) s hrubým štítom (obyčajne 10 alebo 15 mm) kde sa dá použiť bežná zámková vložka s rozmerom 30 + 35 alebo 30 + 40. Takéto kovanie je však drahšie, preto na nekvalitných dverách je kovanie s tenkým štítom, vložkou 25 + 40, je to lacné, ale rozhodne nie bezpečnostné. Odporúčam vymeniť min. kovanie a vložku.

Stavebné otvory - bezpečnostné dvere
Kontrola kovovej zárubne

Návod na zamurovanie zárubne
Návod (smernica) na mazanie dverí
Návod na montáž samolepiaceho tesnenia

© apex Banská Bystrica s.r.o.

Hlavná stránka

Ísť na začiatok stránky