apex: dvere, kovania a príslušenstvo k dverám
apex: kovania, uzamykanie a príslušenstvo k dverám

Dvere protiradiačné (s olovenou vložkou)

Charakteristika

Základom "olovených dverí" t.j. protiradiačných ochranných dverí je veľkoplošná olovená fólia variabilnej hrúbky (1 – 3,6 mm), ktorá je vložená v dverách s masívnym dreveným rámom so zosilnenými závesmi, obyčajne sú štyri. Dvere je možné vybaviť skleneným priezorom s príslušným ekvivalentom olova. Tieto dvere je možné dodať aj vo farebných odtieňoch škály RAL. Zárubne obsahujú taktiež olovenú výstelku a je nutné špeciálne ich osadiť a vyspraviť barytovou maltou proti prieniku radiácie. Jej hrúbka sa vypočíta podľa potrebného ekvivalentu hrúbky olova a používanému napätiu na pracovisku. Dvere nie sú certifikované z hľadiska protiradiačných vlastností. Po inštalácii takýchto dverí sa musí robiť kontrolné meranie. Meranie radiácie po ukončení výstavby CELÉHO pracoviska vykonáva Regionálny úrad verejného zdravotníctva, ktorý vydá užívateľské povolenie. O meranie žiada užívateľ pracoviska.

Použitie

Vstupy na RTG pracoviská, sklady rádioaktívnych materiálov, pracoviská nukleárnej medicíny, v priemyselných podnikoch na pracoviská s röentgenovou kontrolou zvarov a pod.

Stavebné otvory

Stavebné otvory pre zárubne k oloveným dverám sú také isté ako na štand. kovové CgU zárubne, alebo tiež kovové zárubne do sádrokartónu.

Dostupnosť

Na objednávku. Dodanie 30 až 40 prac. dní. Dlhšie dodanie je na hr. olova 3 mm, lebo sa musí robiť fólia hr. 1,5 mm (málo sa používa). K dverám dodávame aj kovové zárubne s olovenou fóliou a v prípade väčšej hmotnosti štyrmi závesmi. Dvere je možné zakúpiť bez montáže alebo aj s montážou (zamurovaním).

Výbava

Ku dverám a okienkam vyrábame gravírované štítky s označením hr. olova - vyžaduje to vyhláška 545/2004 Ministerstva zdravotníctva SR.:

(5) Tieniace vrstvy pozorovacích okienok, dvier a stien musia byť na nich zreteľne vyznačené. Nápisy označujúce hrúbku tieniacich vrstiev musia byť vyznačené nezmazateľnou farbou, vyryté, prípadne vyrobené na tabuľkách, ktoré sa pevne pripevňujú na jednotlivé steny, pozorovacie  okienka alebo dvere. Uvedené primerane platí aj pre osobné ochranné tieniace pomôcky a tieniace zásteny a prostriedky.

piktogram na dvere Piktogram radiácia na dvere

Referencie:

Tieto dvere môžete vidieť v UVN v Ružomberku, v Nemocnici v Snine, vo Vyšných Hágoch, v nemocnici v Martine, v Podbezovských železiarňach atď.

Olovené dvere na RTG pracoviská

Cenník dverí s olovenou vložkou
Písomné otázky a dopyty na cenu
Telefonické otázky: 0905 213 718

Hlavná stránka

Ísť na začiatok stránky