apex: dvere, kovania a príslušenstvo k dverám
apex: kovania, uzamykanie a príslušenstvo k dverám

Obklad kovovej zárubne

Charakteristika

Obklad kovovej zárubne (OKZ) sa používa ako NÚDZOVÉ riešenie pri rekonštrukciách. Rozhodne to nie je tak, že by to bola štandardná a bežná záležitosť. Keby to tak bolo, bolo by to hojne používané, čo rozhodne nie je pravda. Zmieňujem sa o tom preto, že je to na mnohých miestach prezentované presne opačne, čo nezodpovedá realite. Obklad kovovej zárubne VŽDY zužuje a znižuje svetlý rozmer zárubne a to šírku od cca 30 mm do 100 mm. Konkrétne zúženie závisí od použitého systému obkladania ( v zásade jestvujú 3 spôsoby). Pri systémoch s najmenším zúžením je problémom hlavne to, že prehnutie zárubne môže byť max. 2-3 mm! V praxi vyhovuje možno každá 10-ta zárubňa......... Najmenej problematický na montáž a použitie je systém so zúžením o 100 mm. Systémy obloženia zárubne:

  • OKZ-60, OKZ-85 - obloženie kovovej zárubne, obloženie zužuje priechodzí otvor o 30mm, výhodou je možnosť použiť typizované dvere, pokiaľ sú korektne osadené zárubne. Nevýhodou je že zárubne majú byť prehnuté max. 2 mm, inak treba urobiť atypy alebo úpravy ktoré citeľne navyšujú cenu. Pri systéme OKZ-60 sú nerovnaké výšky zárubne (pántová / uzatváracia).
  • FM-100 alebo LM-100 - obloženie pomocou týchto obložiek zužije priechodzí otvor o 100 mm. Výhodou je ľahšia montáž. Zahnutia obložiek majú 100 mm.
  • ČOKZ - čiastočný obklad kovovej zárubne, obloží sa iba časť zárubne, pántová strana sa neobkladá. Používa sa to na vchodových dverách do bytu, izieb v starších hoteloch a podobne. Je nutná vysoká presnosť. Niekoľkokrát som sa stretol s tým, že architekti nevhodne z hľadiska bezpečnosti zadefinovali na vchodové dvere do bytu obložkové zárubne. V takom prípade je čiastočný obklad kovovej zárubne riešením.

Použitie

Pri rekonštrukciách, v prípadoch keď nie je možné vysekať pôvodné zárubne zo závažných dôvodov. 

Dostupnosť

Dodanie cca 15 až 40 prac. dní. Dvere je možné zakúpiť bez montáže alebo aj s montážou. Na obkladanie kovových zárubní je potrebná vysoká zručnosť a vybavenie náradím!


Obložená kovová CgU zárubňa pomocou zárubne FM-100.

apex Banská Bystrica s.r.o.

Hlavná stránka

Ísť na začiatok stránky