apex: dvere, kovania a príslušenstvo k dverám
apex: kovania, uzamykanie a príslušenstvo k dverám

Poradca pri výbere dverí

Prvé rozhodnutie

Materiál

Pri výbere dverí je vhodné najprv sa rozhodnúť, či sú pre vás vhodné dvere s povrchom z prírodných materiálov, t.j. dreva (to sú typy z masívu alebo dýhované dvere) alebo dvere s umelými povrchmi (farbené, mazonit, fólia, lamino). Obidve skupiny označujeme ako drevené dvere.

Na dverách z prírodných materiálov je charakteristické to, že vidno na nich rôzne menšie "vady" a nedokonalosti spôsobené prírodným materiálom a spôsobom zhotovenia, každé dvere sú mierne iné (originálne) a na niektorých drevinách je charakteristický profil povrchovej vrstvy (zárezy). Ak máte príjemný pocit pri vedomí že vaše dvere sú z prírodných materiálov a viete ich odlíšiť od dverí s umelými povrchmi, sú to dvere vhodné pre vás. Ak neviete rozoznať prírodný povrch, resp. je typ povrchu pre vás nepodstatný, voľte umelý povrch.

Morená zárubňa

Poznámka - ak potrebujete alebo chcete dvere a zárubne z veľmi atypickými prvkami alebo veľmi odlišnými rozmermi, je možné že je to vyrobiteľné len z prírodných materiálov, je to z technologických dôvodov. Na hornom obrázku vidíte drevené dýhované zárubne s ozdobami z masívu. Robili sme to pre pani z BB ktorá mala veľmi presnú predstavu o tom čo chce. Také niečo nie je možné vyrobiť z fóliovaných alebo laminovaných materiálov (aspoň nie v malom).

Povrchové úpravy

Rozdelenie povrchových úprav podľa ich vlastností:

Fólia – je to papier ktorý je farebne upravený na žiadaný vzor (imitácia dreva) a po nanesení na podkladový materiál je dodatočne impregnovaný malým množstvom živíc. Je málo odolný voči vode a mechanickému poškodeniu – jeho oderuvzdornosť je obyčajne nízka, ale je dobre tvarovateľný. Treba podotknúť, že fólií sa vyrába viac kvalitatívnych úrovní, niektoré sú zamerané na nízku cenu, iné na výhodnú vlastnosť fólií - dajú sa s nimi obťahovať aj zložitejšie a zdobnejšie povrchy, čo sa napríklad s laminom nedá urobiť, alebo len niečo. Typicky sa jedná o lišty, vypuklé kazety, vyfrézované ozdoby a podobne.

Laminát – jedná sa o dve vrstvy impregnovaného papiera ktorý je zložený kolmo na seba v smere vlákien. Impregnácia sa vykonáva syntetickými živicami a po nanesení laminátu na podkladový materiál (taktiež je už upravený na požadovaný dezén) je dodatočne impregnovaný živicami cca dvojnásobným množstvom ako je to u fólií. Z toho vyplýva, zvýšená oderuvzdornosť.

Dýha – dvere dýhované sú vyrobené priamo z dreva. Dýha sa vyrába z  najkvalitnejšieho dreva ( drevo rozdeľujeme do piatich kategórii od najkvalitnejšieho až po palivové, dyha sa vyrába z  prírezov triedy jedna a dva. Dýha na viditeľné plochy len z  triedy jedna). Dýhu je nutné ošetriť lakom. Dýhu je vhodné zvoliť aj vtedy, keď treba vyrobiť zvláštne výrobky (zložité alebo netypové výrobky), lebo technológia výroby dýhovaných dverí (alebo dverí z masívu) umožňuje najväčšiu variabilnosť.

Tento popis samozrejme nie je vyčerpávajúci.

Farby a zlaďovanie

Kresba

Pri zlaďovaní si uvedomte, že rozoznávame Kresbu a farebný odtieň. Kresba závisí od druhu dreviny (alebo jej imitácie) a môže byť veľmi rôznorodá, od veľmi nenápadnej až po veľmi výraznú. Kresba môže mať v zásade dve podoby tzv. fláder (kvet) alebo fríz (to sú v podstate rovnobežné "úsečky"). Na pravom prírodnom dreve môže byť aj prechodová fáza, ktorú je ťažko určiť. Kresbu a štruktúru volíme v ideálnom prípade podľa estetického cítenia užívateľa. Dvere môžu byť aj jednofarebné (nemusia nutne imitovať drevený povrch). Takéto dvere vyzerajú pekne a zaujímavo v profesionálne navrhnutých interiéroch (kde je zladené všetko), alebo v kancelárskych či firemných priestoroch.

buk

Fríz, buk

dub

Fláder, dub

Farebný odtieň

Pri farebnom odtieni je najdôležitejšie zladenie dverí s podlahou, lebo tam je priamy styk farieb. Často sa stretávam s tým, že je snaha o presne taký istý odtieň ako na podlahe. Neodporúčam také riešenie. Vhodnejší sa mi zdá podobný odtieň, o dva odtiene iný ako je na podlahe. Dvere tým viac vyniknú a nie je priestor taký fádny. Dobré sú aj výrazné kontrasty - tmavá podlaha, bledé dvere a pod. Neodporúčam taktiež veľmi tmavé zlaďovanie v štýle tmavá podlaha, tmavé dvere, hnedá stena............ v takom priestore je potom tma, hlavne ak je tam nejaká chodba bez okien a nie je to možné presvietiť.

Z mojich skúseností:

wenge

Lamino Wenge - kontrast s podlahou

orech

Lamino Orech - bez kontrastu s podlahou

Vzory dekorov - (zlomok možností)

Povrchy dverí

Dvere bez polodrážky / dvere s polodrážkou (falcom)

Drvivá vätšina dverí u nás je s falcom. Falc / polodrážka je skokové zúženie po okraji dverí. Je istý záujem aj o dvere bez falcu, väčšinou pôvod tohto zadania pramení od architektov. Ľudia z výroby a realizácie nie sú touto konštrukciou nadšený. Pre pochopenie prečo, pripájam porovnanie.

dvere s polodrážkou

Dvere s polodrážkou (falcové dvere)

výhody:

 • väčšie vôle medzi dverným krídlom a zárubňou. To zabezpečí aby aj pri prípadnej zmene nastavenia alebo drobnej závade (odlepenie PUR peny, zmena rozmeru dverí so zmenou vlhkosti vzduchu v jeseni a zime a pod.) dvere fungovali a nezadierali do zárubne.
 • zakrytie medzeri medzi dverami a zárubňou. Dvere osadiť tak, aby mali presne rovnakú medzeru je takmer nemožné. Falc tieto drobné rozdiely zakrýva a výsledok vyzerá dobre.
 • zakrytie prehnutia dverí. Dvere sú obyčajne vzhľadom na svoju dĺžku prehnuté 2-3 mm. Falc zabezpečí, že toto prehnutie nie je vidno.
 • konštrukcia závesov. Závesy pre dvere s polodrážkou sú veľmi lacné, a umožňujú jednoduchú reguláciu ktorá zabezpečí presné nastavenie dverí. Dôležitosť tohto bodu plne chápu hlavne montéri, alebo ľudia čo potrebovali nastaviť dvere kde to bol problém.
 • prekrytie polodrážky pri zámku. Nie je vidno západku zámku. Pokiaľ chcete použiť guľu, nie je problém s tým, že by vám ich niekto zatlečením kreditkou otvoril (ako v americkom filme).
 • bezproblémové skracovanie dverí. Napríklad zvihnete podlahu alebo si dáte hrubý koberec a potrebujete zhobľovať zo spodku dverí. 
 • historická a geografická identita. Táto konštrukcia pokračuje v estetickom a technickom riešení zavedenom v našich končinách. Je to podľa môjho cítenia niečo také, ako majú v Anglicku napr. červevé telefónne búdky, dvojposchodové autobusy, umývadlá s dvomi oddelenými balériami. Tam je to v poriadku, u nás by to bolo nazvyčajné.

nevýhody:

 • obtiažnejšie urobenie dekorovej úpravy v polodrážke (nalepenie pásky)

Dvere bez polodrážky (bezfalcové dvere)

výhody:

 • ľahšie urobenie dekorovej úpravy po obvode (nalepenie pásky)
 • možnosť urobenia "tajných dverí" s použitím špeciálnej kovovej zárubne ktorá je zarovnaná s múrom

nevýhody:

 • malé vôle medzi dverným krídlom a zárubňou. Vôľa je medzi krídlom a zárubňou len cca2-3 mm. Stačí malá závada alebo zmena v nastavení a dvere zadierajú o zárubňu, čím dôjde k poškodeniu povrchovej úpravy.
 • viditeľná medzera medzi dverami a zárubňou. Nakoľko je táto medzera veľmi malá, vidno aj 1 mm rozdiely. Typicky býva iná medzera hore nad krídlom a po boku.
 • viditeľné prehnutie dverí. Dvere sú obyčajne vzhľadom na svoju dĺžku prehnuté 2-3 mm. Keďže pri tejto konštrukcii má byť rovina presne v úrovni zárubní, proti svetlu vidno aj najmenšie odchýlky.
 • konštrukcia závesov. Závesy pre dvere bez polodrážky sú v zásade dvojakej konštrukcie. Lacné, ktoré nie je možné NIJAKO nastavovať a drahé, ktoré je možné nastavovať (tieto sú obyčajne skryté). Rozdiel v cene je priepastný.
 • neprekrytie polodrážky pri zámku. Pokiaľ použijete guľu zo strany do ktorej sa dvere otvárajú a nie je zamknuté, dvere otvoríte zatlečením kreditkou alebo podobným nástrojom.
 • problém s viditeľnosťou protiplechu. Protiplech vidno, lebo nie je prekrytý. Na riešenie tohto problému sa používa zámok s magnetickým vyťahovaním strelky, čo navyšuje cenu.
 • problémové skracovanie dverí. Ak potrebujete zhobľovať zo spodku dverí a sú na nich isté typy závesov, nie je možné skracovanie, lebo záves je úplne naspodu krídla. Problém je, ak je krivá podlaha a podobne.
 • strácanie historickej a geografickej identity.

Dvere bez polodrážky môžu byť pekné a štýlové, ale musia byť v drahom vyhotovení (cca +100% a viac), mať dobré pánty, musia byť excelentne namontované  a byť v štýlovom interiéri.

Ukážka bezfalcových dverí akcie z L. Mikuláša, kde som bol prizvaný na posúdenie možnosti vyriešenia tech. problémov.

Dvere bez polodrážky, medzera

Nerovnaká medzera hore a naboku

Dvere bez polodrážky, zámok

Viditeľná západka zámku

Dvere bezpolodrážkové

Viditeľné nezarovnanie dverí a zárubne

Pánt, záves

Lacný záves (pánt) - nemožnosť nastavenia

Nižšie je úkážka bezfalcových dverí vyrobených "šikovným stolárom" z Krupiny. Pánty vyhnuté, dvere ovisnuté, zadrhávajú o podlahu a nie je ich možné nastaviť, jeden pánt vytrhnutý. Toto je výnimočne zlý prípad, lebo nejde o estetické vady, ale polovicu dverí nebolo možné vôbec zavrieť a jedni boli úplne vylomené zo zárubne. Výrobca odmietol riešiť reklamáciu, resp. nereaguje, dá sa predpokladať že zrejme preto, že tušil že to nie je možné ľahko riešiť (ak už mal podobnú reklamáciu na zákazku s týmito pántami). Vzhľadom na to, že na dverách sú použité nezvyčajné a u nás bežne nepoužívané diely, ukázalo sa ako neschodné zaobstarať potrebné diely a sfunkčniť dvere. Zákazníčke som odporučil zrušenie kúpnej zmluvy. Výborné pánty na bezfalcové dvere sú pánty TECTUS, sú drahé, ale bezproblémové.

Bezfalcové dvere sú náročnejšie na výrobu aj montáž, aj vyhotovenie okolitých konštrukcií, stien a podláh..

Bezfalcové dvere, vyhnutý pánt Bezfalcové dvere, vytrhnutý pánt

Výplne dverí 

Vnútorné výplne dverí môžu byť z rôznych materiálov, pre vnútorné dvere to býva najčastejšie voština (nalepený papier v tvare včelých plástov), alebo dierovaná drevotrieska. Zaujímavosťou je, že v starých dverách z čias ranného slovenského socializmu sa ako výplň používali narezané kukuričné šúľky.

dierovaná drevotrieska

Obrázok dverovej výplne z dierovanej drevotriesky
Voštinová výplň

Voštinová výplň

Drevotriesková výplň (alebo výplň z dierovanej drevotriesky) má výhodu v tom, že dvere lepšie tlmia prienik zvuku, sú odolnejšie proti úderom a taktiež na namáhanie na ohyb. Pri niektorých typoch dverí sa dá vybrať akú výplň chcete, je zrejmé, že drevotriesková je drahšia. Zaujímavosťou je, že v Poľsku v závode PolSkone, som videl že používajú zhruba 2x hustejšiu (s menšími okami) ako u nás alebo v Česku.

Prelomené dvere

Dvere s voštinou, poškodené silným nárazom na roh dverí
Prelomené dvere

Voštinové dvere poškodené  silným nárazom na malú plochu
Dvere poškodila čivava

Dvere do ktorých vyhrýzla dieru malá čivava.

Poškodenia na obrázkoch by dvere s drevotriekovou výplňou vydržali bez väčších ťažkostí. Preto odporúčam ich použitie hlavne na miestach s nedbanlivým zaobchádzaním ako sú dielne, detské tábory, školy a podobne.

Ing. E. Horváth.

Hlavná stránka | © apex Banská Bystrica s.r.o.

Ísť na začiatok stránky